Terleme Tedavisi (Hiperhidroz)

Aşırı terleme nüfusun % 1 kadarını etkilemektedir. Koltuk altında el ve ayaklarda meydana gelen aşırı terleme kişilerin özel ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyerek ve sorunlara neden olabiliyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada hiperhidrozlu kişilerin yüzde 40’ı bu durumun iş yaşamlarını, diğer insanlarla tanışmalarını ve duygusal ilişkilerini olumsuz etkilediğini sonucunda varılıdı. Hafif hiperhidrozlarda aluminyum kloridli solüsyonlarla kısmen fayda verebilir. Aşırı terleme tedavisinde kullanılan diğer seçenekler ise iyontoforez, cerrahi müdahale ve botoks enjeksiyonu.

Alkol, kahve, çay, baharatlı gıdalar ve stres terlemeyi arttıran önemli faktörlerdir. Aldığınız gıdalara dikkat ederek terleme hastalığının seyrini yavaşlatabilirsiniz ama hiçbiri bu soruna kesin çözüm değildir.

Terleme tadavisinde en çok tercih edilen minimal invazif yöntem Botoks uygulamasıdır. Bu yöntemle yaklaşık 8 aylık bir dönem boyunca sorunsuz geçirilebilir. Kişisel gözlemim özellikle koltuk altına botoks uygulamasında hasta memnuniyeti çok yüksek. Ter bezlerindeki kolinerjik iletinin lokal olarak inhibisyonuyla ter bezlerinin aşırı çalışması minimalize edilir. Botoks uygulanan yerde duyu hissi etkilenmez sadece ter bezleri etkilenir. Uygulama yaklaşık 10 dakika sürer. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde terlemede ciddi azalma gözlenir.