Göz kapağı(Oküloplastik) Cerrahisi

Oküloplastik cerrahi, göz kapağı ve çevresinin hastalıkları ile ilgili yapılan cerrahi işlemlerdir. Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü (ptozis), Göz çevresi travmaları, kaş düşüklüğü ve estetiği, botoks, göz çevresinde ortaya çıkan tümörlerin cerrahi tedavisini içermektedir.

Göz kapaklarının görevi gözü dış etkilerden korumaktır. Üst göz kapağı, alt göz kapağından çok daha hareketli olduğundan bu kapağa ait sorunlara daha fazla rastlanır. En sık görüleni üst göz kapağı düşüklüğü adını verdiğimiz “ptozis” dir. Ptozis de ana patoloji göz kapağını kaldıran kaslarda fonksiyon yetersizliğidir. Doğumsal (konjenital) olarak oluşabileceği gibi dış etkenlere veya yaşlanmaya bağlı (senil) oluşabilir. Tedavisi, cerrahi olarak göz kapağını kaldıran kasların güçlendirilmesi veya özel dikişlerle asılması ile yapılır.

Göz kapaklarında yaşla birlikte ortaya çıkan torbalanmalar ve cilt altında ksantalezma denilen yağ birikintileri oluşabilir. Bu tür kusurların oküloplastik cerrahi müdahalelerle düzeltilmesi kapak anatomisinde fiziksel, kişide estetik ve psikolojik iyileşme sağlar. Müdahalenin boyutu küçük olmasıyla birlikte faydası büyüktür.

Estetik göz kapağı ameliyatına yaklaşımımızda son yıllarda ciddi yenilikler oldu. Bunlar operasyonun artık olabildiğince atravmatik ve sonuçlarının uzun süreli olması açısından faydalı. Kıbrıs gibi devamlı güneşli ve çoğunlukla nemli bir ortamda göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Üst göz kapağı için kesi göz kapağının katlanma yerinden yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu nedenle iz görünmez. Gözkapağı vücuttaki en iyi ev en az izle iyileşen bölgelerdendir. Bu ameliyatlar lokal anestezi veya ihtiyaca göre genel anestezi ile yapılabilir.