Meme Dikleştirme (Mastopexy)

Meme dikleştirme (mastopexy) ameliyatı hızlı kilo alıp verme, gebelik, emzirme, yerçekimi etkileriyle sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi operasyonudur. Özellikle doğum sonrasında süt verme nedeniyle büyüyen memelerde, süt devresinin bitmesinden sonra meme hacmi küçülür ve estetik görünümü bozulur. Meme dokusu eski dik formunu kaybeder ve meme başları oldukları yerden daha aşağı bir noktaya inerler.

Meme dikleştirme operasyonu adayı olup olmadığınızı değerlendirmek için ayna karşısında kendinizi muayne edin. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizden daha yukardaysa her şey yolunda demektir. Eğer memeucu meme altı çizgisinde ise hafif (Regnault sınıflaması 1. Derece); meme ucu, meme altı çizgisinden 1-3 cm altındaysa 2. Derece yani orta düzeyde; bu çizginin 3 cm’den fazla altında ise ileri 3. Derecede meme sarkıklığınız var denebilir.

Hafif sarkma varsa sadece memebaşı etrafında iz kalacak şekilde yapılan cerrahi girişimler yeterli olabilmektedir. Eğer sarkma daha fazlaysa meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi meme başı çevresinde ve meme başından aşağı doğru uzanan dik ince bir kesi izi oluşacaktır. İleri düzeyde sarkma olan durumlarda ise meme altı kıvrımında da kesi gerekebilir. Bu durumda ters T şeklinde bir iz oluşacaktır.

Meme dokusunda fazlalık varsa, meme gerektiği kadar küçültülebilir. Eğer meme dokusu hacim olarak yetersizse meme dikleştirme ameliyatı sırasında protezle meme büyütme birlikte yapılabilir. Meme dikleştirme için birçok farklı teknik var. Seçilecek teknik memelerin sarkma derecesine, büyüklüğüne, cildin elastikiyetine ve hastanın, cerrahın tercihine göre değişiklik gösterir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri açılacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ancak bu izler bikini giyidğinizde bile görünmeyecek olan izlerdir.

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi ile yapılır ve ortalama 1.5-3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün sabah taburcu edilir. Gerekirse dikişler arasına içeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için ince drenler konulabilir. Eğer dren konulmuşsa 24 saat sonra çekilir.. Dikişler 7-10. günler civarında alınır.

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra ciddi ağrılar oluşmaz. Ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Meme büyütme ve küçültme ameliyatlarında olduğu gibi bir süre balensiz, elastik, sporcu sütyeni kullanmanız gerekir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yapılması gereken operasyon türüne göre meme başında geçici his azalması görülebilir. Cildiniz skara eğilimli ise (hipertrofik skar) ameliyat sonrasında memenizde oluşabilecek izlerin en aza indirgenebilmesi için doktorunuza özel kremler ve silikon sheet kullanımı hakkında bilgi sorun.