Liposuction

Liposuction (yağ alma ameliyatı) vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile milimetrik ince kanüller kullanılarak alınması işlemidir. Liposculpture, lipoplasty, liposhaping gibi evsanevi isimlere sahip olsa temelde yapılan operasyon liposuctiondur. Liposuction vücüdun daha dengeli ve orantılı ölçülere sahip olmasını sağlar. Bu ameliyatta amaç belli yerlerde toplanan ve ne kadar rejim, spor yapılırsa yapılsın verilemeyen yağları almak. Liposuction diet yapmayan bir kişinin zayıflama yöntemi asla değildir.

Erişkin insanların vücudunla yağ hücresi sayısı sabittir. Yaşla birlikte yağ hücrelerinin sayısı değişmez fakat hacimleri artar ve bu durum kilo alımına yol açar. Karın, bel yanları, basen, kalça, çene altı, bacak iç ve dış yüzleri ile diz iç bölgesinde biriken bu yağlar egzersize daha dirençlidir. Liposuction diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toplanması olan yerlerden yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır.

İdeal olarak kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerden daha fazla yağ toplanması olan kadın ve erkekler için uygulanmaktadır. Sarkık ve elastik olmayan ciltte liposuction daha da sarkmaya neden olacağından tek başına etkin değildir. Küçük bir alanda çalışılacaksa lokal anestezi tercih edilebilse de çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Kanülün gireceği yerlere en büyüğü 3-4 mm’lik ince kesiler yapılır ve operasyon sonrası belli belirsiz iziniz kalır.

Liposuction ameliyatından sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşabilir. Morlukların geçmesi 1-3 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi 6-8 haftayı bulabilmektedir. 2-4 hafta korse giymelisiniz. Morluklar geçinceye kadar bu alanlar güneşten korunmalıdır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kesin kalıcı sonucu görmek için aylar geçmesi gerekmekte. Liposuction dünyada en fazla tercih edilen estetik operasyon ve kadınlarda olduğu gibi erkeklerin bu operasyona ilgisi hızla artıyor. Erkeklerde en uygun bölgeler bel çevresi ve karın, karnın yanları ("love handle") ve boyun altı (gıdı). Bölgesel yağ birikiminden şikayetciyseniz ve dietle verebileceğiniz kiloyu verdiyseniz liposuction sonuçları sizi oldukça mutlu edecektir.