Lipofilling (Yağ Enjeksiyonu)

Yağ enjeksiyonu aynı kişiden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılabileceği gibi liposuction işlemi ile eş zamanlı olarak da uygulanabilir. Hatta 30-35 yaş üzeri liposuction ameliyatın yapılıyorsa yağ enjeksiyonu için bu eşsiz fırsat rutin olarak değerlendirilir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonu genellikle, vücut bölgelerindeki çukur kısımları doldurmak, yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan çizgilerin belirginliğini azaltmak, zayıf yüzlere dolgun, estetik bir görünüm vermek ve dudakları dolgunlaştırmak için uygulanır. Enjeksiyondan sonraki 6 ay içinde verilen yağların yaklaşık yarısı vücuttan emilir. Geri kalan kısmı ise kalıcıdır.

Bu kalıcılık başka hiçbir dolgu malzemesinde olmayan bir özelliktir bundan dolayı hastalar genellikle bu işlemin sonuçlarını çok sever. Burda dikkat edilmesi gereken uygulanan miktarın %30-50’lik kısmı kalıcı hale geldiğinden tam istenen sonucu sağlamak için çoğunlukla 2. veya 3. kez tekrarlamak gerekebilir. Yağ enjeksiyonunun diğer avantajları ise hazır dolgu malzemleri gibi 1 cc’lik miktarlarla sınırlı olmaması, kendi dokunuz olduğu için alerji riskinin olmaması ve yakın zamanda yapılan araştırmalarda vurgulandığı gibi yüzde kök hücre nakli benzeri olumlu etkileri olmasıdır.

Yağ enjekte edilen bölgede birkaç gün boyunca şişlik (ödem) bazen morluk olabilir. Yağ enjeksiyonu tek başına genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ancak genel anestezi altında başka operasyonlar yapılırken yardımcı bir prosedür olarak da uygulanabilir.