Dolgu Maddeleri

Hepimiz yaşlandıkça, derinin altında bulunan kollajen ve elastik lifler kırılmaya ve gevşemeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma (Kıbrıs’ta güneşli havada araba sürdüğünüzü hayal edin), gözleri kısarak bakmak, sigara içmek, gülümsemek ve diğer yüz mimikleri de kırılmalara katkıda bulunurlar.

Kırışıklıkların tedavisinde dünyada en yaygın olarak hazır dolgu malzemeleri (Hyalüronik asit türevleri) ve kişinin kendinden alınan yağ enjenkiyonu kullanılmaktadır. Her iki yöntem de Amerika’dan FDA onayı almıştır.

Genellikle burundan dudak kenarına uzanan çizgi (nazolabiyal kıvrım) gibi daha kalın çizgilerde kişinin kendinden alınan yağ enjeksiyonu tercih edilir. Bu oldukça etkili ve kısmi kalıcılığa sahip yegane yöntemdir. Yağ alma ve verme işlemi lokal anestezi ile uygulanabilir. Yağ hücresi yaşayan bir doku olduğu için bu dokuyu saklayıp birkaç ay sonra tekrar kullanmanın etkili olduğunu düşünmüyorum. Yağ hücresini saklayıp tekrar kullanmak aynı zamanda infeksiyon riskini de arttırır.

Hazır dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya hyaluronik asit içerir ve bu kırışıkların altına doldurularak, daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Kırışıklık kasın aşırı kullanılmasına bağlı olan durumlarda botoks ile kombine kullanılır. Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve dudak çevresine daha dolgun bir görünüm kazandırabilirler. Ancak hazır dolgu maddeleri çok derin kırışıkların giderilmesi için uygun değildir. İnce çizgilerde ise oldukça etkilidirler. Dolgu maddeleri çoğunlukla botoks ile karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de yüzdeki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaktadır. Ancak etki yolları çok farklıdır ve biri diğerinin yerini tutamaz.

Mucize kokteyller konusunda ise eğer birisi size bir “kokteyl” yapacaksa bu kokteylin içeriğini sormak sizin hakkınız. Örneğin sıvı silikon tüm dünyada yasaklanmış ve çok ciddi yan etkileri vardır. Bazı hastalarım ise kendilerine ‘’muhtemelen’’ bir vitamin ya da kollajen kokteyli yapıldığını ifade ediyor.

Tıpta meslek sırrı, özel formüller, kapalı kapılar arkasında yapılmış mucize “kokteyller” olamaz. İçeriği konusunda net bilginiz olmayan, FDA onayı olmayan ‘’mucize’’ hiç bir şeyi kendinize enjekte ettirmeyin.