Dermabrazyon Mekanik Peeling

Dermabrazyon; ciltteki düzensizliklerin, sivilce izlerinin ve ince kırışıklıkların azaltılması amacıyla cildin üst tabakalarının mekanik olarak soyulması yöntemidir. Kimyasal peeling daha yüzeyel kırışıklıkların giderilmesinde, dermabrazyon ise daha derin girintiler için uygulanır. Cildinizde aktif durumda akne varsa enfeksiyonun yayılabilme riskine karşı dermabrazyon işlemi ertelenir.

Dermabrazyonda derinin yüzeyel (epidermis) tabakasının tamamı, derin (dermis) tabakasının ise bir kısmı mekanik olarak aşındırılmakta. İyileşme döneminde yeni oluşan hücreler daha düzgün yüzeyli genç ve gergin bir cilt düzeyi oluştururlar. Yeni cildiniz hassa, şiş, hafif pembe renkte olacaktır. Dermabrazyon geniş bir alana uygulanmıyorsa lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem sonrasında cildinizde geçici olarak kabuklanma olabilir. Yeni cildiniz hassas, şiş, hafif pembe renkte olacaktır. Bu durum birkaç haftaya kadar sürebilir.

Dermabrazyon sonrası Kıbrısta yaşadığınızı unutmayın. Güneşten korunmalı, güneşe maruz kaldığı durumlarda ise güneşten koruyucu kremler (SPF 30) kullanması zorunludur. Dermabrazyon özellikle akne skarları ve travmaya bağlı skarların düzeltilmesinde çok etkilidir.