Çene ve Elmacık Kemiği Estetiği

Yüzdeki çene, yanak gibi oluşumların orantısının uyumsuz olduğu durumlarda bu orantıyı dengeleyebilmek amacıyla bu bölgelere cerrahi operasyon yapılabilir. Amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyütmek ve belriginleştirmektir.

Büyütücü ameliyatlar ise vücut dokuları ile uyumlu olduğu ispatlanmış FDA onaylı implantların (protezler) yerleştirilmektedir. Yüz implantları alt çene kemiği (mandibula), elmacık kemiği (malar bölge, zygoma), üst çene kemiği (maxilla) için uygulanabilmektedir.

Çene ucu geride veya küçük olan kişilerde buraya yerleştirilen implantlarla çene ucunun uzatılması ve oranrısızlığın düzeltilmesi mümkündür. Bu işlem ağız içinden yapışan ufak bir kesiyle dıştan bir ize neden olmaksızın gerçekleştirilebilir. Operasyon lokal veya gene anestezi ile uygulanabilir. Bu işlem birçok hastada genellikle burun estetiği ile birlikte aynı seansta yüz orantısını dengelemek amacıyla yapılmaktadır. Çene ucu estetiği sonrası sonra ciddi düzeyde bir şişlik ve morluk oluşmaz, aynı gün evinize dönebilirsiniz. Birkaç gün sıvı yumuşak gıdalarla beslenilmesi önerilir.

Elmacık kemiği (zygoma) çıkıntısı yetersiz olan kişilerde daha belirgin elmacık kemiği oluşturmak ve yüz orantısını dengelemek için implantlarla büyütme tercih edilir. İmplantlar ağız içinden üst dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan kesi yoluyla yapılmaktadır. Elmacık kemiği implantlarıyla orta yüz bölgesinde yaşlanma olanlarda gevşemiş yağ yastıklarının altına doldurarak daha gergin ve gençleşmiş bir orta yüz görünümü elde edilmektedir. Opeasyon süresi ise yaklaşık 30-60 dakikadır ve ağız içinden ufak kesiyle yapıldığından iz yoktur.