Kepçe Kulak - Prominent Ear

BlefaroplastiKulakta en sık rastlanan deformite kepçe kulak deformitesidir. Bu deformite, kulakların normal anatomik duruşundan öne doğru açılanması şeklinde görülür. Toplumda kepçe kulak bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirilir. Aslında kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha belirgin (prominent ear) görünmesidir.

BlefaroplastiKulak gelişiminin büyük kısmı (%80-90) 5-6 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Okulda çocuğun arkadaşlarından maruz kalabileceği olumsuz tepkiler nedeniyle gekirse ilkokula başlamadan estetik kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. burada temel şart çocuğun ameliyat olmayı kendisinin istemesi. Bu dönemde yapılacak amliyatlar için genel anestezi tercih edilir. İlerleyen yaşlarda ise bu operasyon lokal anestezi ile yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatında özel dikişlerle kulağınıza istenen kalıcı şekil verilir. Kepçe kulak ameliyatlarında ameliyat izi kulak arkasında kaldığı için neredeyse farkedilmeyecek düzeydedir. Operasyon sonrası pansuman erken dönemde çıkarılır ve bir süre tenisci bandajı takmanız istenir.

Ameliyat sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Kulak estetiğinin duyma üzerine olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Ameliyattan 2-3 gün sonra yıkanabilirsiniz. Otoplasti ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlardan birisidir.